PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Stav

Obec
Lásenice
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Třeboňsko
Katastr
Lásenice
Obec s RP
Jindřichův Hradec
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Kardašova Řečice s.r.o.
Výměra
21,94 ha
Soustava
Lásenická
Infocentrum
Stráž nad Nežárkou
Majitel
MVDr. František Zajíc
Využití
chovný
Bašta
Lásenice
CHKO
ne
Napájení
Napájen z rybníků Paseka a Lásenice velká.
Technologické zajímavosti
Mezi zajímavost patří to, že rybník je obklopen třemi hrázemi a každá z nich byla vybudována v jiném století.
Datum vzniku
40. léta 19. století
Historické souvislosti
Tento rybník vznikl oddělením hlubší části původně téměř 100 ha vodního díla Lásenického velkého. První zmínka o plánovaném dělení rybníků se datuje k roku 1825, ve které se píše: "loviště výše leží, nežli loviště u velké hrázi (Lásenice velká), a tady nedovoluje, by voda z oného úzkého dílu do loviště u velké hráze odpadala a tím ryby loveny byly...jest zapotřebí, aby přes to místo, kde poloha rybníka vyšší jest než obě loviště, úzká hrázka vystavena..." Hráz byla skutečně vybudována, a to někdy v polovině 19. století. Původní název rybníka byla Lásenice malá a později přejmenován na Stav.
Dostupnost
Po hrázi rybníka vede st. silnice E551.
Turistické zajímavosti v okolí
Zámek ve Stráži nad Nežárkou Původně gotický hrad postavený v 2.polovině 13. stol. pány ze Stráže. Roku 1570 vyhořel po zásahu bleskem. Po roce 1715 byl přestavěn na barokní zámek, jehož podoba se od té doby výrazně něměnila.

Kostel sv. Petra a Pavla Původně gotická stavba s novogotickou hlavní lodí. Prvně připomínán jako farní r.1361.
Zvonice
Dnešní zvonice byla původně pravděpodobně ochrannou baštou předhradí strážského hradu. Dnešní podoba pochází z r. 1861. Při poslední opravě r. 1991 byla ve špici věže nalezena schránka s listinou z r. 1861, ukázkami dobového tisku a mince z tehdejší doby. Schránka byla doplněna o listinu a dokumenty z r. 1991 a opět uložena do vrcholu věže. Ve věži je
Radnice postavena r. 1876 na místě staré radnice, která byla zničena při velkém požáru r. 1875,

Kašny Dvě na náměstí Emy Destinnové, jedna na Malém náměstí z počátku 19.stol.. Zásobovaly městečko užitkovou vodou.

Domy na Malém náměstí
K památkově chráněným objektům patří domy na Malém náměstí čp.35 a 36 postavené v první polovině 19. stol. a řadící se ke stavbám tzv. selského baroka.
Pomník Emy Destinnové: žulový pomníček u Nové řeky se nachází v místech, kde Ema Destinnová ráda lovila ryby. Je na něm její vlastní epitaf: "Žijící, jež smíte dosud všechny tyto krásy zřít, vzpomeňte si při přeletu sněhobílých racků samot duše mé, jež dozajista vtělena do některého z nich, znovu vždy se vrací v místa štěstí mého zašlého". U pomníku je chráněný mohutný dub letní (350 let, výška 22m). Končí zde zelená značka ze Staré Hlíny.
GPS
49°4'12.602"N, 14°58'6.086"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz