PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Spolský velký

Obec
Libín
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Lišovsko
Katastr
Slavošovice
Obec s RP
České Budějovice
Okres
České Budějovice
Provozovatel
Rybářství Třeboň a.s.
Výměra
137,02 ha
Soustava
Spolská
Infocentrum
Třeboň
Majitel
Rybářství Třeboň a.s.
Využití
chovný s možností dalšího využití
Bašta
Spolí
CHKO
ne
Další využití
Na březích rybníka jsou rekreační chatové osady.
Napájení
Hlavním přítokem rybníka je Spolský potok od jihu. Dále potok od rybníku Malý Spolský na jihovýchodě. Na západní břeh přitéká potok od rybníku Nový u Libína a Libínský potok, který přitéká do bočního zálivu rybníka. Hráz je dlouhá 900 metrů. Má neobvyklou výpust. Je tvořena dvěma dřevěnými hranoly (v nich jsou výpustní trouby o průměru 0,8 metru) z modřínového dřeva spojenými ocelovými obručemi. Navíc jsou obetonovány.
Technologické zajímavosti
Spolský rybník je významný rekreační rybník u vesnice Spolí. Úzce souvisí s rybníkem Svět. Zároveň je jedním z nejstarších na Třeboňsku.
Při povodni roku 1890 se protrhl splav a voda se vlila do nechráněného rybníka Svět. Příčinou bylo náhlé vzedmutí hladiny, když při prokopání hráze rybníka Výskok došlo k jejímu úplnému protržení. Voda způsobila protržení hráze Světa v Třeboni mezi dnešním Šustovým a Krčínovým pomníkem, zničila gotický most k Novohradské bráně a nadělala škody zejména v zámeckém parku. Proto byl vybudován nový bezpečnostní přeliv. Najdeme ho na jihovýchodním konci hráze a je postaven z kvádrového kamene.
Datum vzniku
1372
Historické souvislosti
Byl založen roku 1372. Regent Jakub Krčín jej roce 1574 upravil a rozšířil do dnešní podoby. Pracoval na něm souběžně se stavbou rybníka Svět. Kvůli obtížné výstavbě jej přejmenoval na Nevěrný rybník. Název se podobně jako u jiných Krčínových rybníků neujal (Záblatský rybník, Dvořiště a jiné). Rybník měl hlavně odlehčovat při povodních na Spolském potoce rybníku Svět, který leží na východ pod ním.
Památková ochrana
Rybník není památkově chráněn
Dostupnost
Po státní silnici mezi Libínem a Spolí. Potom odbočka na hráz. Hráz je průjezdná, ale pro osobní automobily většinou uzavřená.
Turistické zajímavosti v okolí
Počátky chatové oblasti spadají do roku 1953, kdy se zde začaly objevovat první chaty na obou březích. Před tím zde využívali břehy hlavně turisté se stany. Největší chatařská výstavba zejména třeboňských a budějovických občanů přišla po roce 1965. Je zde 180 chat, které se dělí do tří oblastí. Ty spravuje osadní výbor.
GPS
48°58'2.97"N, 14°42'4.816"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz