PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Matenský

Obec
Ratiboř
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Řečicko
Katastr
Ratiboř
Obec s RP
Jindřichův Hradec
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Kardašova Řečice s.r.o.
Výměra
17,18 ha
Soustava
Holenská
Infocentrum
Jindřichův Hradec
Majitel
Ing. Zbyněk Zajíc
Využití
chovný
Bašta
Ratiboř
CHKO
ne
Napájení
Barborský potok a Ratibořský potok
Technologické zajímavosti
Leží na rozvodí, kdy část vody odtéká do Barborského potoka z rybníka Hliňového (je součástí katastralní výtopy Matenského), a ta větší část odtéká do Ratibořského potoka a do rybníku Holná.
Datum vzniku
1588
Historické souvislosti
První zmínka se datuje k roku 1588, kdy je v hradeckých rybních seznamech uváděn "na vejtach". Lze se ale domnívat, že rybník je poněkud staršího data. Historik František Teplý k tomu dodává: "... rybník sloužil ku potřebě dolů v Kramolíně (dnes řeč. Děbolíně), které roku 1555 Jáchym z Hradce zdvihal na rudu..."
Památková ochrana
Ne.
Dostupnost
Leží u st. silnice Ratiboř - Matná
Turistické zajímavosti v okolí
Součástí této krajiny je malá dědina Ratiboř, kterou mnozí historici považují za jednu z nejstarších na Jindřichohradecku. Název obce je spjat se jménem Ratibor. Stávala tu tvrz, která již zela prázdnotou za Menharta z Hradce (přelom 14. a 15. století). Historické prameny prvně zmiňuji Ratiboř již roku 1256. Kaple zasvěcena Panně Marii byla na konci 18. století vystavěna. Dominantou zdejšího kraje je již zaniklý kostelíček sv. Barbory, roku 1503 prvně v listinách zmiňovaný. Kostel náležel hradeckým jezuitům, kteří zde organizovali velká procesí. V roce 1786 bylo poutní místo sv. Barbory zrušeno. Celý objekt koupil za 100 zlatých Jan Rudolf Černín. Kostel ale nebyl využíván, a tak zpustl. Roku 1898 jej nechala opravit hraběnka Josefína Černínová a od té doby se bývalý svatostánek a nedaleká myslivna staly vyhledávaným místem hradeckých návštěvníků.
GPS
49°8'46.729"N, 14°55'58.781"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz