PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Staňkovský

Obec
Staňkov
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Třeboňsko
Katastr
Staňkov
Obec s RP
Třeboň
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Třeboň a.s.
Výměra
272,63 ha
Soustava
Staňkovská
Infocentrum
Chlum u Třeboně
Majitel
Rybářství Třeboň Hld.a.s.
Využití
chovný s možností dalšího využití
Bašta
Hejtman
CHKO
ano
Další využití
Sportovní rybolov
Napájení
Byl vybudován na Koštěnickém potoce nedaleko obce Staňkov. Délka vzdutí dosahuje 4 km. Je napájen mnoha drobnými potoky od severu, ale také z Rakouska - například z rybníku Rubitzkoteich. Dříve byl větší o rozlohu současného rybníka Špačkov, který byl od něj později oddělen, kvůli výnosnějšímu chovu ryb. Výpusť je unikátní. Jedná se o tři dřevěné trouby a štolu o rozměrech 250×300 cm společně hrazené dřevěnými lopatami.
Technologické zajímavosti
Staňkovský rybník (dříve známý pod názvy Velký Soused a Velký Bystřický rybník) je osmý největší rybník v Jihočeském kraji a dvanáctý v celé České republice. Je čtvrtý největší v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se na jihu Čech v katastrálním území obce Staňkov u státní hranice s rakouskou spolkovou zemí Dolní Rakousy, která prochází po jeho východním břehu v různě velké vzdálenosti od něj. Vodní plocha má rozlohu 241 ha. Zemní sypaná hráz je 160 m dlouhá a 14 m vysoká a zadržuje asi 6,63 mil. m³ vody. Dosahuje hloubky 16 m. Rybník je dlouhý 6 km a jeho obvod je 25 km. Povodí má velikost 124 km². Leží v nadmořské výšce 469 m.
Datum vzniku
1550
Historické souvislosti
Rybník byl založen Mikulášem Ruthardem z Malešova v roce 1550 především kvůli povodním na Koštěnickém potoce. Plní tedy obdobnou retenční funkci jako Rožmberk. Původně se rybník jmenoval Soused, později Velký Bystřický. Je možné, že původně zde bylo jezero přehrazené skálou, do níž byla vylámána štola pro výpust - podobně jako u rybníka Dvořiště.
Dostupnost
Dobrá, po státní silnici
Turistické zajímavosti v okolí
Staňkovský rybník patří mezi nejkrásnější jihočeské rybníky. Jeho využití je především rekreační. Již řadu let je zde také provozován sportovní rybolov.
GPS
48°59'17.805"N, 14°59'2.013"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz