PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Svobodný

Obec
Staňkov
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Třeboňsko
Katastr
Staňkov
Obec s RP
Třeboň
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Třeboň a.s.
Výměra
42,2 ha
Soustava
Staňkovská
Infocentrum
Chlum u Třeboně
Majitel
Rybářství Třeboň Hld. a.s.
Využití
chovný
Bašta
Hejtman
CHKO
ano
Datum vzniku
1520 - 1529
Historické souvislosti
V letech 1520 - 1529 byl postaven základ velké soustavy rybníků pod obcí Lutová. Stavbou pravděpodobně nejdelší hráze v republice (2600 m) vznikly rybníky Jezero, Hospodář a Podsedek. Následovalo přeložení koryta říčky Hostice (dnes Koštěnický potok), a dostavba rybniční soustavy do dnešní podoby. Jako ochrana a zásobárna vody pro tuto soustavu dodnes slouží rybník Staňkovský.

Za toto velkolepé dílo vděčíme Volfu Krajířovi z Krajku a jeho staviteli Mikuláši Ruthardovi z Malešova.

V době stavby této soustavy vznikly v okolí i další díla: rybníky Blato (45 ha), Velká Černá (55 ha), Purkrabský (39 ha), Točník, Svobodný, Skalice, Medenice. Řada dalších časem zanikla.
Turistické zajímavosti v okolí
Zámek Chlum u Třeboně, postaven 1710 rodem Fünfkirchenů, od roku 1834 patřil rodu Stadion-Tannhausen a od roku 1861 arcivévodům rodu d´Este. Zámek začátkem 20. století neobarokně upraven.
Zdejší zámecký park pravidelně navštěvoval básník František Hrubín. Nachází se zde i jeho busta a byla zde i pamětní síň (nyní zrušena). V parku se nachází vzácný strom - Liliovník tulipánokvětý.
Poutní a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, zvaný „Malá Mariazell“, postaven roku 1745 jako votivní baronem Janem Františkem z Fünfkirchenu na poděkování za záchranu života. Roku 1804 rozšířen jeho potomkem. Do tohoto kostela chodili také příslušníci rodu Habsburků, kterým panství náleželo od roku 1861. V oratoři kostela se dozvěděly děti o zavraždění svých rodičů Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu v Sarajevu roku 1914. Prvním farářem v Chlumu byl P. Jan Kubiska, který tu působil v letech 1901–1948 a je vymalován na fresce v kostele, jak vede procesí ke kostelu.
Kamenné sochy světců kolem kostela: sv. Antonín Paduánský, sv. František z Pauly, sv. Alois, sv. František z Assisi, sv. Dominik, sv. Josef, sv. Ignác, sv. Florián, sv. František Xaverský, sv. Jan Nepomucký, kolem pol. 18. století.
Křížová cesta z 2. poloviny 18. století, vedoucí od zámku ke kostelu.
Barokní sochy svatého Jana Nepomuckého a svaté Anny na hrázi rybníka Hejtman.
Kašna na náměstí
Losí blato u Mirochova je přírodní rezervace ev. č. 1722 poblíž obce Chlum u Třeboně v okrese Jindřichův Hradec. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Třeboňsko.
Důvodem ochrany je zachovalý rašelinný komplex s polopřirozenými až přirozenými lesními ekosystémy.
Kontakt na informační středisko:
tel. č.: 384 797 873 (knihovna městyse)
722 418 068 (jen v sezoně červen-září)
e-mail: ischlum@seznam.cz
Adresa: Informační středisko městyse, ul. Třeboňská, Chlum u Třeboně, 378 04.
GPS
48°55'48.431"N, 14°58'20.917"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz