PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Růže

Obec
Suchdol nad Lužnicí
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Vitorazsko
Katastr
Suchdol nad Lužnicí
Obec s RP
Třeboň
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Nové Hrady s.r.o.
Výměra
5,19 ha
Soustava
Hrdlořezská
Infocentrum
Suchdol nad Lužnicí
Majitel
Rybářství Nové Hrady s.r.o.
Využití
chovný
Bašta
Suchdol nad Lužnicí
CHKO
ano
Dostupnost
Lesní cestou z osady Tři facky
Turistické zajímavosti v okolí
V písemných pramenech se o obci Suchdol nad Lužnicí prvně hovoří v r. 1362, kdy byl pány z Landštejna prodán a stal se součástí třeboňského panství Rožmberků. Po vymření Rožmberkú v r. 1611 přešel Suchdol do rukou pánů ze Švamberka, ale po bělohorské porážce českých stavů, ke kterým patřili i Švamberkové, byl Suchdol zabaven ve prospěch císaře Ferdinanda II. V rukou Habsburků zůstal do roku 1660, pak se dostal do držení rodu Schwarzenberků. V r. 1876 byl Suchdol povýšen na městečko (městys); dnes je Suchdol městem.
V r. 1625 zde vznikla tavírna stříbrné rudy, která ročně zpracovávala až 4000 hřiven (asi 900 kg) stříbra. Roku 1775 byla tavírna změněna na sklárnu, a ta zanikla ve 40. letech 20. stol. Objekty sklárny pak sloužily chvíli textilnímu a později dřevozpracujícímu průmyslu.
Jedinou významnější památkou je zde kostel sv. Mikuláše, stojící na křižovatce silnic v jižní části obce. Byl vystavěn vrcholně goticky v r. 1363 jako první jihočeské dvoulodí, jehož klenby byly svedeny na jediný středový sloup. Druhou památkou Suchdola je barokní kaple sv. Jana Nepomůckého z r. 1728, kterou dal postavi Jiřík Novotný svým nákladem.
V části obce při silnici na Jílovice se dochovala zástavba původní lánové vsi s řadou uzavřených dvorců.
Suchdol nad Lužnicí je známou základnou vodáků a tradičním startovním místem plavby po Lužnici. Ve městě už řadu let funguje místní Vodácký klub, který se proslavil pořádáním akcí Benátská noc, Vodácký flám a hlavně Odemykání (a Zamykání) řeky Lužnice. Město je i oblíbeným letoviskem pro kvalitní koupání v zatopených pískovnách mezi obcí a vesnicí Klikov.
Části obce: Bor, Františkov, Hrdlořezy, Klikov, Suchdol nad Lužnicí, Tušť.
________________________________________
Vznik: 1362
Rozloha: 6404 ha
Počet obyvatel: 3618
Pošta: 378 06
Webové stránky: www.suchdol.cz
GPS
48°52'20.73"N, 14°51'21.926"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz