PROHLEDÁVÁNÍ DATABÁZE

Vdovec starý

Obec
Třeboň
MAS
MAS Třeboňsko
Mikroregion
Třeboňsko
Katastr
Stará Hlína
Obec s RP
Třeboň
Okres
Jindřichův Hradec
Provozovatel
Rybářství Třeboň a.s.
Výměra
35,96 ha
Soustava
Witmanovská
Infocentrum
Třeboň
Majitel
Rybářství Třeboň Hld. a.s.
Využití
chovný
Bašta
Witmanov
CHKO
ano
Napájení
Vodou z Nové řeky
Datum vzniku
1564
Historické souvislosti
Rybník Vdovec, na jehož hrázi duby stojí, vystavěl Mikuláš Ruthard z Malešova pro Viléma z Rožmberka. První napuštění se datuje zřejmě do roku 1564. Jakub Krčín dále zvýšil hráz a rybník rozšířil (1578). Rybník se tehdy rozkládal na celé ploše současné Vitmanovské soustavy. V polovině 18. století došlo na snížení hladiny a rozdělení rybníka na dvě části, jak je známe současně: Starý Vdovec (Alt nebo také Klein) a Nový Vdovec (Neu nebo Gross). Roku 1827 došlo ke zrušení Nového Vdovce a na podnět dvorního rady Antona Wittmanna byly na jeho území založeny pastviny pro nově zřízený hospodářský dvůr Nový Vdovec - v roce 1842 přejmenovaný na Vitmanov. Z důvodu nedostatečných výnosů dvora přistoupil roku 1865 kníže Schwarzenberg k obnově rybníka.
Biologické zajímavosti
Tři bratři je označení tří památných stromů, pravděpodobně nejstarších (a dříve i nejmohutnějších) dubů Třeboňska. K aktuálnímu datu již žije jen jediný. Další je uschlý a poslední (bývalý nejmohutnější) ve stavu torza. Duby stojí na hrázi rybníka Starý Vdovec poblíž dvora Vitmanov, prakticky přesně na pomezí katastrálních území Stará Hlína a Holičky u Staré Hlíny, obec Třeboň.
Památková ochrana
Rybník není památkově chráněn
Dostupnost
Po hrázi rybníka vede silnice z Staré Hliny do Stříbce
Turistické zajímavosti v okolí
Jen několik set metrů od "Tří bratrů", na hrázi Nového Vdovce, stojí čtvrtý z památných dubů. Je o něco mladší, přesto již suchý. Jeho kmen zaujme otvory od chráněného brouka tesaříka obrovského. Dutina dubu byla původně vyzděná, ale protože je v současné době tento způsob ošetření považován za nevhodný, došlo roku 2006 k odstranění výplně.
- most přes Novou řeku u obce Stříbřec
- pomník Emy Destinnové u Nové řeky
- silnice mezi rybníky Vyšehrad a Stolec
-staré památné duby Tři bratři na hrázi Starého vdovce
- cyklotrasa "Okolo Třeboně"
GPS
49°2'8.653"N, 14°49'45.212"E

Poloha na turistické mapě - www.mapy.cz